VakıfBank Müşteri Memnuniyeti

  • Banka İsmi:VakıfBank
  • Şube Sayısı:Yurtiçi 929 şube
  • Yorum Sayısı:168 yorum veya şikayet
2.5 / 5
  • Puan 2.51/

VakıfBank şubeleri için toplam 1240 oy kullanılmış olup, 5 üzerinden 2.5 puan almıştır. Banka şube, ürün veya hizmetleri ile ilgili toplam 168 yorum veya şikayet yapılmıştır. Vakıfbank ile ilgili tüm görüş ve şikayetlerinizi bu sayfada paylaşabilirsiniz.

VakıfBank Yorum ve Şikayetler

Ayhan Zeytinci · 9 Eylül 2020

04-09-2020 tarihinde Garanti bankası üzerinden Alsancak Talatpaşa şubenize 630 tl lik bir eft yaptım ancak karşı tarafa geçmedi. Bu kadar gündür hesabıma geri iadesi için uğraşıyorum, ancak İzmir Alsancak Talatpaşa subesindeki atmazlar iadeyi onaylamıyor, telefonlara çıkmıyor, lütfen artık onaylayın geri gönderin.

Hülya Kuzu · 19 Ağustos 2020

Bir de şu telefonlara cevap verseniz. Aradığınızda dakikalarca tutuyorsunuz bizi ama günlerdir arıyorum açan yok.

Ergun Torlak · 10 Ağustos 2020
★★★★★ Vakıfbank Bağlar Şubesi / Eskişehir

Engelli rampası varmı Bağlar şubesinde Köprübaşı çok zahmetli oluyor arkadaşlar yardımcı oluyor

Mahir Kaptan · 9 Ağustos 2020
★★

ATMlerde işlem yapılırken yeni yürürlüğe giren SMS ler bizim gibi yaşlılar da sorun oluyor. Gözlüksüz rakamları göremiyoruz, diğer sorunlar da peşinden geliyor. Belki işlem müşteri lehine bazı yönden, bu işlem müşterinin tercihine bırakılsa ben uygulama harici olmayı tercih ederim.

Aleyna Akyn · 8 Ağustos 2020
★★★★★ Vakıfbank Çankaya Şubesi / Ankara

Vakıfbank Çankaya Şubesi, Sayın yetkili; Şubeniz Yöneticisinin, şube çalışanı Sayın Ceren Girgin Hanım'ın ve diger çalışanlarınızın (koronalı gunler gibi sıra dışı zor duruma rağmen) vermiş olduğu hizmet kalitesi, nazik, güleryuzlu, samimi ve çözüm odaklı hizmet anlayışı için teşekkür ederim. İyi ki varlarımızsınız. Mehmet Hanefî UZUNÇAM Türkmeneli TV Müdürü

Yavuz Dülger · 7 Ağustos 2020
★★★

Dünyayı saran pandemi döneminde, VakıfBank'tan mevcut olan kredi kartımın temassız özelliği yoktur. Müşteri hizmetlerini aradığım da ise mevcut kredi kartınızda temassız özellik yok. Temassız özellikli kredi kartı isterseniz başvurunuzu oluşturalım, Kart ücreti kesilir dendi. Bu nasıl bir anlayıştır anlamakta güçlük çekmekteyim. Maaşım VakıfBank'ta Kart ücreti kesilmeyen, temassız özelliği olan, kredi kartı için bankamı değiştireyim. Gerçekten saçmalık bu mağduriyetimin giderilmesini ve temassız özelliği olan ve kart aidatı olmayan bir kredi kartı gönderilmesini rica ederim.

Bülent Demircan · 7 Ağustos 2020
★★★★★ Vakıfbank Beykent Şubesi / İstanbul

Çalışanları çok kibar ve müşterilerine çok yardımcı oluyorlar. Hepsine ayrı ayrı teşekkürler...

Ali İhsan Çınar · 4 Ağustos 2020

Santralınız cevap vermiyor. Telefonla bir yetkiliye ulaşılamıyor. Bu nasıl bir online hizmetidir !?

Nevzat Karapınar · 16 Temmuz 2020

Ben jandarma personeliyim Aliağadan ev kredisi kullanmıştım bunun sigorta ve dask sarı panjur işlemleri için arıyom 1 aydır ne telefona cevap veren var. Ama kredi kullanırken ta İzmir bölge müdürü bile devreye girmişti. Şu an telefona bile bakan yok arıyom yok şu yok bu aktarıyım bağlanıyım diyorlar ama hala sorumu sorup cevap alacak bi muhattap bulamadım.

Mehmet Lazoğlu · 13 Temmuz 2020

13.07.2020 tarihinde Tekirdağ Kapaklı şubesinde hesap açtırmaya gittim 3 saat beklememe rağmen saat 16.30 olduğu halde içeri alınmadım müşteriye karşı hakaret ediyor güvenlik ve haksızlık yapıyor mağdurum

Necmettin Can · 13 Temmuz 2020

100 sefer telefonla aradım telefonu açan yok, insanı canından bezdiriyosunuz. Üstelik telefon çağrı suresi çok kısa.

Kemal Bal · 9 Temmuz 2020

TL ve döviz mevduat hesabı hakkında bilgi alıp yeni hesap açmak için aradığım hiç bir telefonunuzdan cevap alamadım. Siz o telefonları isterseniz hiç kullanmayın.

TC Okyay Çıkrıkçı · 9 Temmuz 2020

Alo telefonlara bakın arıyoruz bakan bile yok adam yerine koymuyorsunuz galiba müşterilerinizi..

Abdurrezzak Tekin · 3 Temmuz 2020

15 06 2020 tarihinde ziraat katılım kartımla 7,000 tl yatırmak için atm nize parayı yerleştirdim kendim işlem esnasında hiçbir kusurum olmadığı halde parama el konuldu derhal kayıt oluşturdum aradan 14 iş günü geçti halen param iade edilmedi. Bana yasal olarak iade için 18 iş günü hakkımız var diye yazmayın son derece basit bir işlem için 18 iş günü hakkını bahane ederek insanların kendi hakları olan paraları elinizde tutup bizi çok mağdur ederken siz bu paradan faydanamazsınız. Vakıfbank gibi köklü ve gelişmiş bir banka için bu denli cüz'i bir meblağı hızlı bir şekilde iade etmeyişi itibarını zedeler halkın arasında kötü olarak anılmasına sebep olur. ATM nizin teknik hatası sonucu olan kusurun yüzünden paramı bu kadar uzun süre iade etmemeniz beni fazlasıyla rahatsız edip sinirlendirmiştir. Gereğini arzderim

Samo Samo Kaya · 26 Haziran 2020

Neden mersin şubelerindeki bankaları aradıgımda tlf saatlerce çaldrıyom açmıyorlar adliye şubesi mezitli ve toroslar hepsi aynı ulaşılamyor

JestEmlak Kecioren · 24 Haziran 2020

Ankara Keçiören Etlik Aşağıeğlence şubesi çalışanı *** hanım ve şube müdürü. Sayın VakıfBank eğer müşteri kazanmak istiyorsanız bu şekilde çalışanları lütfen bünyenizde barındırmayın. 2 haftadır müşterimizin kredisini halletmedi ne kendilerine ulaşabiliyoruz ne de ulaşınca bizimle insan gibi konuşuyorlar. Olumlu veya olumsuz bir yanıt dahi vermiyor. Böyle kişilerin böyle bankalarda bizi mağdur etmesine izin vermemeniz gerekiyor. Biz onlara ekmek veriyoruz onlar bizi köpek gibi azarlıyor kusura bakmayın bir daha o banka ile asla çalışmayacağız. Sayın VakıfBank bu işe bir çözüm bulmalısınız. İyi çalışmalar.

Muhammet Terliklı · 18 Haziran 2020

Bu şube telefonlara niye cevap vermiyor. Kredim onaylandı ancak kredi kartımı geç yatırdığım için bloke konmuş. Müşteri hizmetlerini aradım Maraş şubesinden kaldırmamı istediler ancak ben Manisada çalışmaktayım yardımcı olursanız memmun olurum.

Aydın Fırat · 12 Haziran 2020

Adıyaman merkezden kredi çektim dosyam avukatlık oldu. Verdikleri hukuk bürosu dosyayı kapatmadan önce el altından para almaya çalıştı böyle büyük bi bankanın bu şekilde bürolarla çalışması çok kötü bi durum. Gerekli şikayetlerde bulundum.

Nur Kurtça · 9 Haziran 2020

Arıyoruz Dolayoba şubesini çalışıyor çalıyor kapanıyor tek tek bütün numaraları denedim hiç bir departmanda açan yok. Lütfen yardımcı olur musunuz

Kadir Deniz · 8 Haziran 2020

Yeni telefonumdan ve diz üstü bilgisayarımdan internet bankacılığına giremiyorum acil sorunu çözmeniz gerekiyor ben kadir deniz hollandada yaşıyorum ankara etli sb si müşterisiyim

Zehra Yıldız · 8 Haziran 2020

Ben böyle bir hizmet görmedim öğlen molasına yarım saat kala hızlı müşteri olanları alıyorum diyerek sabahtan beri beklediğim sıradan bir adım ilerleyemedim ben ve beş kişi mağdur olduk ve bizi hızlı müşteri hakkında kimse bilgilendirmedi. Ayrıca öğlen molasına çıkmak elbette herkesin hakkı ama bunca saat sırada beklediysek ve bize (haksız) yere sıra gelmediyse bize sıra numarası verilmesi gerek !!

Sedat Kochan · 22 Mayıs 2020

Tüm kredilerimi kapıyorum mobilden ykb anında kendiniz kapıyorsunuz. İş bankası dilekçe ile kapıyor. Vakıf illa bankaya gel diyor. Mobilden kalan miktarda görünmüyor. ilgilenen de yok..

Semsat Eresova · 20 Mayıs 2020

Hiç bir şekilde iletişim kuramıyom günde 100 defa aradım cevap veren yok. İban numarama yurt dışından efete yaptım 8000 lira. 15 gündür para yok. Yurt dışından arıyorum birde aramam zaten 700 tl oldu ama kimse teli açan yok. Çünkü telefona dakika başına para ödüyorum. Türkiyeye gelirsem ilk işim ne kadar param varsa çekicem bir dahada asla çalışmıcam. Gerçekten beni yurt dışında mağdur bıraktınız. Para hala yok ortada. Lütfen igilenmenizi rica ediyorum tabiki ilgilenirseniz. Gerçekten 100 defa aradım telefonları açan yok

Fatih Akman · 3 Mayıs 2020

Anlaşmamıza istinaden her ayın 26. günü almanız gereken ferdi kredi taksidini hesabımdan almayı unutmuşsunuz. Sabit telefonlarınız, her zamanki gibi cevap vermiyor. Merak ediyorum, o telefonlar orada süs için mi tutulmaktadır? Lütfen alınız.

Ahmet Tıknaz · 30 Nisan 2020

2 saat boyunca bekledim ve müşteri hizmetlerine bağlanamadım beş para etmez bir banka müşteri değeri diye birşey yok

Daha Eski Yorumları Göster (143)

Facebook profiliniz ile kolayca yorum gönderin.

VakıfBank şubeleri veya hizmetleri ile ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız Facebook profiliniz ile yorum yazabilirsiniz. Bankanın daha iyi hizmet sunabilmesi için şikayet, öneri ve teşekkürlerinizi bize iletebilirsiniz. Yorumunuz; isminiz ve resminiz ile birlikte tüm kullanıcılara açık olarak yayınlanacaktır. Özel mesajlarınız için lütfen bankanın resmi sayfasını kullanınız.

En Çok Sorgulanan Şubeler
Kadıköy / İstanbul
Kadıköy / İstanbul
Küçükçekmece / İstanbul
Yeni Açılan Şubeler
Kelkit / Gümüşhane
Şehitkamil / Gaziantep
Şişli / İstanbul
Sosyal Medyada Bankayı Beğenin