Vakıfbank Müşteri Memnuniyeti

  • Banka İsmi:Vakıfbank
  • Şube Sayısı:Yurtiçi 943 şube
  • Yorum Sayısı:107 yorum veya şikayet
2.6 / 5
  • Puan 2.56/

Vakıfbank şubeleri için toplam 895 oy kullanılmış olup, 5 üzerinden 2.6 puan almıştır. Banka şube, ürün veya hizmetleri ile ilgili toplam 107 yorum veya şikayet yapılmıştır. Vakıfbank ile ilgili tüm görüş ve şikayetlerinizi bu sayfada paylaşabilirsiniz.

Vakıfbank Yorum ve Şikayetler

Sükrü Ulus · 2 Nisan 2020
★★★★★ Vakıfbank Antalya Adliyesi Şubesi / Antalya

Antalya adliye şubesi çalışanlarına bizlere yardımlarından dolayı teşekür ederim.

M Emin Akcay · 2 Nisan 2020
★★★★★ Vakıfbank Soğanlık Şubesi / İstanbul

Memuriyet hayatım ve emekliliğimle 30 yıllık bankanın müşterisiyim ve bankadan hizmet veren elamanlardan memnunum. Mevla devletimizi payidar hizmetlerini daim etsin ve içine düştüğümüz bu afetten bizi ve bütün dünya insanlarını kurtarsın. Umarım ders alır ve hikmete sarılır birliğimizin kıymetini daha iyi anlarız. başarı dileklerimle efendim.

Gökmen Sultan Nayır · 27 Mart 2020

Birdaha tövbe.. Bu bankadan kredi kullanmıcam.. Soyguncu gibi çıkartmışlar bi sarı panjur konut paket sigortası diye her sene kendi hesaplarıymış gibi aramadan sormadan hesabımdan alıyolar.. Haraç kesiyolar sanki.. İstemiyorum kardeşim zorla siz bana benim eşyamin sigortasını yaptırtamazsınız.. Benim iznim onayım olmadan hesabımdan para çekemezsiniz. Hangi bankada var böyle zorla bi dayatma ??? Değiştircem zararda etsem kurtulçam artık tiskinti geldi boşyere paramı almalarından!!!!

Yaren Güçlü · 26 Mart 2020
★★★★★ Vakıfbank Esenyurt Şubesi / İstanbul

Ben 84 yılından beri vakıf banktan emekli maaşı alırım. Memnunum hiç bir bankaya transfer olmadım ve olmam

TC Kemal Polat · 23 Mart 2020

Yasağa tabi olduğum için belki on defa aradım Maltepe şubesini emekli maaşımı nası alacağım, K. kart borcumu nasıl ödeyeceğimi sormak için asla açmadı ve cevap vermediler. Son bir defa daha arayıp cevap alamaz isem yetkili her merciye şikayet edeceğim. Kemal Polat (60 yıllık Vakıfbank müşterisi)

Nihat Emeksiz · 23 Mart 2020

Haberim olmadan neden promasyon hesabıma yükledininiz. Ben banka değişikliği yapacaktım. Şimdi yapabilirmiyim.

Mehmet Yıldırım · 13 Mart 2020

Telefona cevap vermiyorsunuz bir saattir şubenize ulaşamıyorum.

Abbas Bolat · 9 Mart 2020

yakacık şubenizin telafonlarını neden açmıyorsunuz ben bankanın içinden aradım telafonları çalıyor açmıyor hanım efendilerin umrunda bile değil bankanın alacağı olduğunda nasıl arıyorlar saat başı genel müdürlüğede mail atım bu konuda.

Mustafa Yarıcı · 18 Şubat 2020

Ümraniye Alemdag cad santral şubesi personeli hiç alakadar değil işlerinde 2 kez gittim 1.gittiğimde kadın problem var sistem dedi bilgierimi aldı aramak için dönüş bile olmadı. 2 gittiğimde başka bir kadın kredi başvursu ile ilgili hiç bir yardım ve talebde bulunmadı çok sorunlu bir şube dışardan görüntüsü de bile camlar pis çamurlu görünüyor. Siz en iyisi o şubeyi kapatın.

Reşit Kazan · 11 Şubat 2020

Eşimin adına dükkan açıyoruz bu yüzden kendi maaş aldığım ve uygulamasını çok beğendiğim Vakıf mobili kullanmak istedik

Yenibosna radar (Bahçelievler İstanbul) şubesine gittik ve bireysel işlemlerde *** isimli personele bireysel hesap açmak istediğimizi belirttik personel bize 2 otomatik ödeme talimatı ile açılabileceğini belirtti tamam dedik ve daha sonra bu hesabı ticariye çevireceğimizi söyledik ama vergi numaramız henüz yoktu (çünkü vergi levhası için başvurumuzu yaptık vergi levhasının çıkmasını bekliyorduk) ama bu süre zarfında bireysel hesabada ihtiyacımız vardı...

Ve her şey bizim bireysel hesabı daha sonra ticariye çevircegimizi belirtmemizle başladı... *** isimli personel bize ticariye çevirecekseniz bizi uğraştırmayın, bireyseli ticari yapmak uzun sürüyor dedi bende şu an bireysel hesaba da ihtiyacımız var dedim Ve bu *** hanım vergi lehvanız çıkınca gelin yoksa gidin özel bankalardan hesap açın dedi... Kafamdan aşağı kaynar sular döküldü hiç üslubumu bozmadan yetkiliniz yok mu dedim içeride *** isimli yetkililerinin olduğunu belirtti içeri girdik eşimle olanı anlattık *** hanımda aynı şekilde özel bankadan açın hesap açma yetkisi personelimizindir biz karışmayız dedi oradan çıktık ve yine *** hanıma şimdi bize hesap açmıyorsunuz dedim evet dedi... Bende hemen müşteri hizmetlerine belirttim yaşadıklarımı

Not 1: 10.02.2020 tarihinde Yenibosna radar şubesine 16:15 - 16:45 saatleri arasında Eşim, 15 aylık bebeğim ve ben gittim yaşadığım olayın kamera kayıtları vardır üslubuma ve hareketlerime bakılsın en ufak kötü söz ve davranışta bulunmama rağmen işimi halletmediler

Not 2 : *** isimli personel telefonla konuşmaktan sıra numarasını yakmamakta ısrarlı olduğunu fark ettim ve karşısında bulunan koltuklarda oturuyordum ayağa kalktım ve oraya yöneldim o da anladı sıkıldığımızı şükür sıra numarasını yaktı bunu da belirtmek isterim kamera kayıtları incelendiğinde görülecektir

Murat Kılıç · 24 Ocak 2020

Atmden taksitli nakit avans çekiyorum daha parayı elime teslim almadan 1. taksiti tahsil ediyor bu nasıl banka sistemi bana bu konuda yardım istiyorum ilk defa denk geldim

Ege İrcal · 22 Ocak 2020

Telefonla arıyorum bir tane ilgilenen yok çalıyor telefon açan yok

Emre Curaoğlu · 10 Ocak 2020
★★★★★ Vakıfbank Bolu Şubesi / Bolu

Sayın yetkili. Uzun zamandır vakıfbank Bolu şubenizle çalışmaktayız. Gişe yetkilisi Nihan hanımla sık denk gelmekteyim. Ayrıca diğer müşterilerede yaklaşımları özvererisi ve sabrından dolayı kendisini tebrik ediyorum. Gerçekten güleryüzlü ve çalışkan bir elaman. Kendisine iletilmesini rica ediyorum. Saygılarımla
Emine özdemir, Müyesser Curaoğlu

TC Ali Türksal · 23 Aralık 2019

Adana Kozan Vakıf bank şubesi personeli hem müşteriye karşı ilgisiz hemde kendi işlerine karşı saygılı değil. Bekleyen o kadar çok kişi varken gelen arkadaşları ile sohbet etmelerini geçtik vodafone dan tarifelerini değiştirmek konusunda neler yapabilecekleri konusunda muhabbete girer hâle gelmiş bekleyenlerin ne hâlde olduğunu umursamaz haldeler malesef.

Selin Çınar · 27 Kasım 2019

Müşteri temsilcisinin ben senin işlemini yapmıyorum sen beni şikayet etmişin diyip

Kadir Kara · 26 Kasım 2019

Dakikalarca çaldırmama rağmen telefona bakan yok. Operatöre bile bağlanamadım. Sizinle bu teknoloji ile iletişim kuramayacaksam, bu normal bir durum mu acaba.

Hüseyin Karacan · 21 Ekim 2019

İyi günler vakıf bank sütlüce şubenize telefonla ulaşmaya çalışıyorum ama muhatap biriyni bulamadım henüz çünkü telefona bakan biri yok 0212 255 70 89 numaralı telefonunuzu yurt dışından çeviriyorum defalarca aradım ama kimse telefona bakmıyor ben size nasıl ulaşıcam

Tunay Ceylan · 15 Ekim 2019

Bandırmada Vakıfbank ATMsine kıredi kartımı kaptırdım. 10 gün oldu üç defa Bandırma Vakıfbank şubesine gittim hala kartımı alamadım. Bursa şubesinden gelip kartları topluyorlar diyorlar. Kartımı ne zaman alabilirim diyorum. Biz bilmeyiz diyorlar. Bursa şubesinde kimler bu işi yapıyorsa telefon açın bana bir bilgi verin lütfen diyorum. Bizim orda muhattabımız yok diyorlar. Allah aşkına bu nasıl bir hizmet anlayışıdır. Yazımı okuyan bir yetkili varsa mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Ramazan Unal · 7 Ekim 2019

Kozan Vakıflar Bankasından defalarca beni aradılar sizin adınıza tarım kartı var dediler müsait değilim dedim önemsimedim. tekrar aradılar ben kart aidatı varise kart istemiyorum dedim buna rağmen beni Kozana çağırdılar. ben Adanadan Kozan gittim benim bu kartı almamın nedeni çifçilik yapıyorum bu şekilde ise ben bunu kaldıramam. geçen gün 300 tl para çektim başka bir harcamam ve kartı kullanmadım bana gelen borç tutarı 450 tl. bu Allahtan revamı yüzde elli üç ay içinde*** bana ısrarla bu kartı verdiler.

Aysun Gündoğan Aksoy · 1 Ekim 2019

Santral ve bölüm numaralarınız cevap vermiyor Ortaköy şubesi ve Kavacık şubesi cevap vermiyor.

Mehmet Gökçen · 8 Ağustos 2019

Bir kamu kurumunda memurum bugün telefonuma "1,79'dan 52500 TL krediniz hazır " diye vakıfbantan bir mesaj geldi. İnternette ise bankalarının 1,59 ile verdiği yazıyor. Bu insanları aldatmaktır. Ayrıca krediye de ihtiyacım yok şu anda, üstelik de maaş müşterisiyim. Çok daha düşük oranların teklif edilmesi lazım. İnsanları göz göre göre aptal yerine koymaya çalışıyorlar. Buradan yetkililere sesleniyorum. BDDK'yı bu konuda göreve çağırıyorum ve bu bankayı şikayet ediyorum. Bu yazıyı okuyanlar da lütfen ellerinden geliyorsa daha yetkili makamlara bu durumu iletsinler. Bu nasıl bir yüzsüzlüktür. Ayrıca kredi notum da çok yüksek. Mutlaka bir yaptırım uygulanması lazım. Nasıl piyasada böyle istedikleri gibi at oynatıyorlar. Bundan sonra kredi çekecek olsam bile en son gideceğim banka vakıfbanktır. Halkımıza önemle duyurulur.

Fatih Çplk · 31 Temmuz 2019

sabahtan beri arıyorum kimse açmıyor nasıl bir şube nasil bir banka bu

Serdar Karadeniz · 25 Temmuz 2019

Telefonu oraya süs diye koymuşlar sanırım arıyoruz arıyoruz bakan yok...

Ali Riza Ucak · 30 Mayıs 2019

Sayın Bayan ve Bey Efendiler ben Almanya'dan Tükiyedende emekli bir Vatandaşıyım. Altı ay Türkiyede altı ay Türkiyede Yaşıyorum. Türkiyede gayri mekülerim var kira gelirlerim var. Benim internet mobil bankacılık hesabım tarafınızdan bloke edilmiş olup en az 20 defa Denizli Çınar şubenize aradım telefonumu açan yoktur. Çağrı merkezinize pazartesi aradım tamam gereken yere mesaj yazdın birkaç saat sonra açılır malesef bloke kaldırılmadı. Salı günü Tekrar aradım tekrar aradım bu gün perseme dala bloke kalkmadı. Çınar şubesi hala telefonlarıma cevap vermiyor.

Bu yazının bir kopyasını Bankalar Üst Kurülna gönderiyorum gereğin yapılması için ben gelecek ay geliyorum benim ve hanımım hesabını siz alıp başka bir bankaya aktarçağım. Gereğinin yapılması istirham ediyorum.

Demet Elagöz · 8 Nisan 2019

Bireysel bankacılık çalışanlarınız o kadar ilgisiz ki gelen tanıdıklarına torpilli yardım etmekten sıranın önüne almaktan sırada bekleyen insanlara sıra gelmiyor ... öğlen 12: 15 den saat 15: 40 a kadar bireysel bankacılığın önünde bekledim gözümün içine bakarak tanıdıklarının işlerini sıra almadan hallettiler siz ki memurlarınıza bunun uygun bir davranış olduğunu mu söylüyorsunuz.. .Sadece Cemal Çoban / Bireysel Portföy Yöneticisine ilgisinden dolayı gerçekten hakkıyla işini yaptığı için teşekkür ederim diğer müşteri temsilcileri yakınlarıyla ilgilenmekten sıra da bekleyenleri Cemal beye yönlendirmekten başka birşey yapmıyorlar ... Bolu/ İzzet Baysal Caddesi

Daha Eski Yorumları Göster (82)

Facebook profiliniz ile kolayca yorum gönderin.

Vakıfbank şubeleri veya hizmetleri ile ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız Facebook profiliniz ile yorum yazabilirsiniz. Bankanın daha iyi hizmet sunabilmesi için şikayet, öneri ve teşekkürlerinizi bize iletebilirsiniz. Yorumunuz; isminiz ve resminiz ile birlikte tüm kullanıcılara açık olarak yayınlanacaktır. Özel mesajlarınız için lütfen bankanın resmi sayfasını kullanınız.

En Çok Sorgulanan Şubeler
Kadıköy / İstanbul
Kadıköy / İstanbul
Küçükçekmece / İstanbul
Yeni Açılan Şubeler
Şehitkamil / Gaziantep
Şişli / İstanbul
Beşiktaş / İstanbul
Altındağ / Ankara
Sosyal Medyada Bankayı Beğenin