Denizbank Müşteri Memnuniyeti

  • Banka İsmi:Denizbank
  • Şube Sayısı:Yurtiçi 695 şube
  • Yorum Sayısı:32 yorum veya şikayet
2.9 / 5
  • Puan 2.87/

Denizbank şubeleri için toplam 246 oy kullanılmış olup, 5 üzerinden 2.9 puan almıştır. Banka şube, ürün veya hizmetleri ile ilgili toplam 32 yorum veya şikayet yapılmıştır. Denizbank ile ilgili tüm görüş ve şikayetlerinizi bu sayfada paylaşabilirsiniz.

Denizbank Yorum ve Şikayetler

Ali Sarıkaya · 14 Kasım 2017

Piyasaya salmışlar elemanları size kredi vereceğiz diye işlem yapıp kredi ve işletme kartı kakalıyorlar benim için denizbank diye bir banka yok bundan sonra bütün kartları kırıp atıyorum bir daha kapısından içeri girmem.

Fatma Alparslan · 14 Kasım 2017

lütfen telefonlara cevap verir misiniz. 444lü telefonda 1'i tuşluyorum "Yanlış tuşladın" diyor. Kimseye ulaşamıyorum. Annem kartını İşmatike kaptırdı (orda Denizbank da matiği de yok), telaşla beni arıyor taa Çaykara'dan.

Şeyda Coşkun Çetin · 31 Ekim 2017

05054432661 numaralı tlfdan Denizbank tarafından aranarak 10000 tl kredi kullanmamı istediler bende olabilir diye kesin olmayan bi cevap verdim ve hiçbir şekilde herhangi bir yere imza atmadım buna rağmen 10000 tl kredinin ... nolu hesabına geçtiğini öğrendim yaklaşık 20 gün sonra tekrar bankaya giderek hiçbir şekilde kullanmadığım krediyi kapatmak için gittim ancak benden krediyi kapattmak için ismail keve isimli görevli 500 tl gibi bi dosya masrafından bahsederek görevliyle tartıştım ve krediyi kapatmasını ve dosya masrafını ödemeyeceğimi sözlü beyan ettim. ... nolu kredi yatan hesabıma hiç bir işlem yapmadım ve parayıda hiç bir şekilde kullanmadım ancak daha sonra ... tarihinde denizbank tarafından 5000 tl borçlu olduğuma dair msj aldığım şaşırdım ve bankaya gittim benim kapatmaları istediğim krediyi kapatmadıklarını ve kredinin ödeme günü geldiğinde de yine kendileri bu hesaptan parayı karşıladıklarını ve kalan kredi borcunuda bende istediklerini öğrendim. Yani hiç istemediğim ve kullanmadığım kredi için adıma hesap açılıp para yatırılmış ve yine iznim olmadan kredi parası çekilmiş ve halen benden para istenmektedir. Hesap hareketlerin Denizbank tarafından talep edilirse krediyi kullanmadığım ortaya çıkacaktır. Bana bu 18 ayda hiç bir şekilde bir bilgilendirme yapılmamıştır.

Yusuf Çetin · 24 Ekim 2017

Şube telefonuna ulaşamıyorum bir türlü Konya Karatay Sanayi şubesine bir türlü ulaşamıyorum

Alaadtin Bayram · 17 Ekim 2017
★★★★★ Denizbank Maslak Şubesi / İstanbul

Müşteri ye olan ilgi hassasiyetlerin'den dolayı başta müdür ve müşteri temsilcilerine müşterileri olduğu gibi kabullenerek ayırt etmeden ilgilenmeleri biz müşterileri mutlu etmektedir tesekkurlerimizi sunarız iyi ki varsınız...

Yusuf Bilgin · 8 Ekim 2017

Merhaba Konya Ereğli Denizbank şubesi. Ben Amerika da yaşayan bir Türk vadandaşıyım, burdan Konya Ereğli de okumakta olan akrabama para havalesi yaptım ama parasını bu bankadan çekemedi sebebi ise akrabamın isim harflerinde Türkçe harfleri olan (Ü)yerine (U) (Ç) yerine de (C) harfleri olmasını neden gösterdiler. Bu olay bir kez yaşandı, izahta bulunduk ama sorun çıkardılar ve de parasını vermediler. Veznede çalışan arkadaşa anlatmamıza rağmen; Amerika da Ç,Ş,Ü,Ö,vede Ğ , harfleri kullanılmıyor dememize rağmen bizi dinlemediler. Diğer bankalara havale yapıldığında parasını çekerken sorun olmuyorda bu bankada neden sorun çıkartıyor bunu da anlamış değilim. Sizden ricam bu sorunu kısa bir süre içinde çözmeniz. Teşekkürler. Yusuf Bilgin

Adnan Tuna · 29 Eylül 2017

Sayın denizbank yetkili ismim Yüksel Göktuna. Emekli maaşım sizden alıyorum. Bana kredi kartı verdiniz istemediğim halde. Kart parası yok dediniz ama 45lira kart parası geldi. Borcum bitince kartımı kapatacağız ve bankası da değiştireceğim. Bilginize lütfen

Emre Öztürk · 29 Eylül 2017

İzmir Gaziemir denizbank subesindeyim yapacağım işlem vadeli hesap açtırıp para yatırmak sadece ama bir saat oldu sıra geldi. Fazla parası olanı sıra almadan işlemi yapılıyor normal vatandaş beklesin. İlgilenen biri çıkar heralde...

İsmail Şen · 8 Ağustos 2017

Denizbank satış temsilcisi *** *** kredi kartı yeminle dolandırıcılığı

Deniz Bank mobil satış temsilcisi *** *** adında ki şahız, Kozyatağı yolbulan Plaza Denizbank ofisinin önünde; "abi kotamı dolduracağım sana kredi kartı çıkartalım dedi, hiçbir ödeme, masraf ücreti, kesinti olmayacak diye yemin etti, takımımı sordu söyledim buda benden olsun takım kartı çıkartıyorum dedi, elindeki tableti gösterdi bak hiçbir masraf kesintin olmayacak dedi, tekrar yemin etti, kart geldiğinde çipini kır at otomatik kart iptal olacak, ben kotamı doldurayım yeter dedi, beni ikna etti yeminleriyle, az önce açtırmadığım karttan "35TL otomatik para çekildi, işlem bilginiz dışıysa müşteri hizmetlerini arayınız" sms'i geldi, şüpheli işlem diye aradım, müşteri hizmetleri iptal edemezsiniz takım aboneliği dedi, benim bilgim yok dedim çünkü bana bu bilgi verilmedi, kartı almışınız denildi, kartı kırdım attım dedim, kartı açtırmadımki dedim, müşteri hizmetleri sistemsel olarak açık denildi, böyle hizmet olmaz. Dışardan birisi kartı alsa otomatik kullanabilecek o zaman.

Senem Doganay · 23 Mayıs 2017
★★★★★ Denizbank Yenimahalle Şubesi / Ankara

Bankanız güvenlik görevlisi Recep Çoturoğlu, güvenlik görevi dışında ben ve müşterilere ilgi yardım ve internet desteği ve insan ilişkilerindeki başarısı nedeniyle iyi bir performans sergilediğinden dolayı menmuniyet, minnet duygularimu iletir, takdir ve ödüle layık bir personel olduğunu bildirir, sizin nezninizde teşekkürlerimi iletirim.

Hıdır Kaya · 27 Mart 2017

Ankara mamak nato yolu şubesinden kullanmış olduğum 10 bin TL. kredimi 20/03/2017 tarihinde kapatmış olmama ve şube tarafınca imzalı bir dilekçe alınmasına rağmen kredimden kesilen sigorta ücretini 27/03/2017 tarih itibariyle halen iadesi hesabıma neden bugüne kadar ödenmemesinin sebebini tarafıma yazılı olarak verilmesini ve gereğini rica ediyorum.

Hüseyin Ayyildiz · 24 Mart 2017
★★★ Denizbank Nato Yolu Şubesi / İstanbul

Sürekli ekranda problem olduğunu söyleyen ve işlem yapamayan tabiiki müşterilerini saatlerce hizmet alamamasına mecbur bırakan bir banka ile çalışıyoruz. Bu nasıl bir hizmet anlayışıdır anlamadım, ya fazla eleman alın yada çaresine bakın ,(buarada orada çalışanların bir suçu olmadığınada inandığımı söylemek isterim, sistem hatası ise lütfen düzeltin) Bizler hesaplarımızı birbaşka yere taşımak zorunda bırakılıyoruz ,inanın çoğunluk benim gibi mağdur, müşterilerinize sahip çıkın benden söylemesi.. Saygılarımla

Nuri Ekşi · 15 Mart 2017

sultanbeyli şübesine milleti kandırmayın promosyonu hemen veriyoruz diye mart 1 de başvurdum hesabınıza yatacak diye işlemi yaptılar bütün bankalar mart ayı hak sahiplerine veriyor cuma günü gene bankaya gittim sizin başvurunuz yapılmadı diye yeni başvuru yaptım 15 dakika sonra hesabınıza yatacak denildi gene yatmamış işlemi yapan memura gittim hanımefendi ben ayın 15inde dedim siz yanlış anladınız dedi ayın 15i oldu bankamatiğe gittim gene hesaba yatmamiş milleti kandırmayın ben bakana ileteceğim sizin bu yaptığınızı

Yavuz Pektekin · 3 Mart 2017

3 gündür şubeye telefonla ulaşmaya çalışıyorum herhalde bu şube kapatıldı koskoca denizbanka hiç yakışmıyor

Murat Coşkun · 6 Şubat 2017

Çok kazık bi banka

Uwe Moser · 23 Ocak 2017

Tam iki aydır bir sorunum var bir cevap bekliyorum 4 kez tel. aramama rağmen kimse yardımcı olamıyor. Çok kötü bir hizmet!!!

Hayat Güven · 27 Aralık 2016
★★ Denizbank Amasya Şubesi / Amasya

Telefonlara bakan yok

Hüseyin Akın · 1 Aralık 2016

şu telefonlara bakarmısınız

Turgay Kale · 23 Ağustos 2016

allah belanızı versin 1 saattir telefon arıyon acın telefonu

Murat Sayılır · 5 Haziran 2016

Neden sadece çarşıda atm havaalanında yok atm sadece çarşıda var

Nuh Buğa · 16 Mayıs 2016
★★★★★ Denizbank Kuzey Adana Şubesi / Adana

Müşterilerine karşı misafirperver tutumu her şeyin üstündedir. Başka söze gerek yoktur.

Çakici Murat · 9 Mayıs 2016

Bolu şubesine telefonla bağlanamıyorum 15 dakika bekletiliyorum yine bağlanmıyor. vadeli hesap açacağım için efete yapacağım telefonla bağlanamıyorum telefon sorunundan şubemi değiştirmek zorundayım acilen çözüm bulunsun

Nizamettin Özkan · 4 Mart 2016

Sayın yetkili şubenize telefonla ulaşılmasın diyemi o santralı kurdunuz

Buğra Berk Yılmaz · 25 Şubat 2016
★★★ Denizbank Beş Telsiz Şubesi / İstanbul

Denizbank okuryazar olmayan maaş alanları birbaşkasına vekaletname vermeye neden zorluyor, anlayabilmiş değilim. Okuryazar değil ama maaşını belki kendisi almak istiyor, bir başkasına vekaletname vermek istemiyor, güvenmiyor, vekaletname vermeye zorlamak ne derece doğru, yasal bir davranışmı? Banka şubesine sorulduğunda hukuk birimi okuryazar değilse vekaletname verecekler diyormuş?

Şehmus Erakman · 25 Şubat 2016

Müşteri temsilcileri hiç bir şekilde telefonlara cevap vermiyor hiçbir şekilde onlara ulaşamıyoruz. Hesabımı kapatıp başka banka ile çalışmayı düşünüyorum. Hiç memnun değilim.

Daha Eski Yorumları Göster (7)

Facebook profiliniz ile kolayca yorum gönderin.

Denizbank şubeleri veya hizmetleri ile ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız Facebook profiliniz ile yorum yazabilirsiniz. Bankanın daha iyi hizmet sunabilmesi için şikayet, öneri ve teşekkürlerinizi bize iletebilirsiniz. Yorumunuz; isminiz ve resminiz ile birlikte tüm kullanıcılara açık olarak yayınlanacaktır. Özel mesajlarınız için lütfen bankanın resmi sayfasını kullanınız.

En Çok Sorgulanan Şubeler
Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş
Yeni Açılan Şubeler
Göle / Ardahan
Çubuk / Ankara
Sincan / Ankara
Sosyal Medyada Bankayı Beğenin